Skip to Main Content

2018 Appointments and Retirements

Bishop Sally Dyck announces the following clergy appointments for the Northern Illinois Conference of The United Methodist Church, effective July 1, 2018 (unless otherwise noted):

January Announcements

  • Cathy Caliendo (Elder) to retirement from Cicero: Wesley (Chicago Southern District) and River Forest (Chicago Northwestern District). Cathy became a Probationary Member in 2006 and a Full Member in 2012. During her ministry, Cathy served Cicero: Wesley and River Forest.
  • Rodney Dye (Elder) to retirement from Erie (DeKalb District). Rod became a Probationary Member of the Northern Illinois Conference in 2001 and a Full Member in 2004. During his ministry, Rod served Apple River, Lanark, and Erie.
  • Dean Francis (Elder) to retirement from Evanston: First (Chicago Northwestern District). Dean became a Probationary Member in the Western Michigan Conference in 1980 and a Full Member in Western Michigan in 1983. He transferred to Northern Illinois in 1995 and served at Evanston: First.
  • Harlene Harden (Elder) to retirement from Sycamore Associate (DeKalb District). Harlene became a Probationary Member of the Northern Illinois Conference in 1994 and a Full Member in 2000.  During her ministry, Harlene served at Chicago: Fellowship/Pullman, Waukegan: First (Associate), Chicago: St. James and Sycamore (Associate).  
  • Greta McDonald (Elder) to retirement from Downers Grove: First (Aurora District). Greta became a Probationary Member of the Northern Illinois Conference in 1975 and a Full Member in 1979.  During her ministry Greta served Elizabeth, Libertyville: First, New Lenox and Downers Grove: First.
  • Jason Turner (Elder) from Elmhurst: Faith Evangelical (Elgin District) to Extension Ministry at Dayone Pact. Effective July 17, 2017.
  • George David (Retired Elder) to Elmhurst: Faith Evangelical (Elgin District) as interim following Jason Turner's appointment to extension Ministry. Effective August 1, 2017.
  • Jonathan Hutchison (Retired Elder) returning to retirement from part-time service to Elgin: Wesley (Elgin District). Effective December 31, 2017.
  • Becky Nicol (Elder) to Geneva (Associate part-time) (Aurora District) from Leave of Absence. Effective August 1, 2017.
  • Joe Monroe (Local Pastor) to Sycamore (Associate Part-Time) (DeKalb District) while also serving at Maple Park: Grace (part-time). Effective November 1, 2017.
  • Nick Nicholas (Deacon) to Naperville: Community (Aurora District) as Director of Youth and Young Adult Ministries, from Manchester UMC in Missouri. Effective November 16, 2017.
  • David Haley (Elder) to retirement from Skokie: Central (Chicago Northwestern District).  David began his ministry in the Memphis Conference as probationary member in 1974 and a full member in 1977.  He transferred to Northern Illinois in 1980 and served Hermosa-Salem, Chicago: Berry Memorial, West Chicago: First and Skokie: Central.
  • Scott McClellan (Elder) to retirement from McHenry: First (Elgin District).  Scott became a Probationary Member of the Northern Illinois Conference in 1982 and a full member in 1984.  During his ministry, Scott served at Chicago: Bethel, Ravenswood, Hebron, Lindenhurst: Trinity, Wheaton: Aldersgate, Lena, Winslow, McConnell, Morris: First and McHenry: First.
  • Brett McCleneghan (Elder) to retirement from appointment to another denomination.  Brett became a probationary member of the Northern Illinois Conference in 1979 and a full member in 1982.  During his ministry, Brett served Palatine: First (Associate), Park Ridge: First (Associate), Glenview (Co-Pastor), Northbrook and Park Ridge: Community UCC.
  • Grace Imathiu (346.1 Elder) to Evanston: First (Chicago Northwestern District) from Naperville: Community (Aurora District). Grace follows Dean Francis who is retiring.
  • Glenna Olumstad (Elder) to retirement from Glencoe: North Shore (Chicago: Northwestern District).  Glenna became a provisional member in 2007 and a full member in 2009. During her ministry, Glenna served at Joliet: Hope and Glencoe: North Shore.
  • Uziel Hernandez (Local Pastor) to Elmhurst: Faith Evangelical (Elgin District) from Elgin: El Mesias and Carpentersville: Bethel Hispanic NFC (Elgin District).  Uziel follows George David (Retired Elder) who has been serving as interim for the appointment year.
  • James McDonald (Elder) to retirement from Downers Grove: First (Aurora District).  Jim became a probationary member of the United Church of Canada in 1976 and a member of the NIC in 1978.  During his ministry, Jim served Hanover, Libertyville: First (Associate), New Lenox (Co-Pastor), and Downers Grove: First (Co-Pastor).
  • CheonEui Oh (Elder) to Extension Ministry as Manager of Korean Communications with United Methodist Communication in Nashville from Sugar Grove (Aurora District).  Effective April 2


February Announcements

  • Scott Himel (Elder) to Glencoe: North Shore (Chicago Northwestern District) from Rockford: Christ (Associate) (Rockford District).  Scott follows Glenna Olumstad who is retiring.
  • Hwa-Young Chong (Elder) to Naperville: Community (Senior Pastor) (Aurora District) from Glenview (Chicago Northwestern District). Hwa-Young follows Grace Imathiu who is appointed to Evanston: First.
  • Vickie Hadaway (Elder) to Leave of Absence from Cherry Valley (Rockford District).
  • David Holden (Local Pastor) to Retirement from Paw Paw and Compton (DeKalb District).
  • Claude King (Elder) to Downers Grove: First (Senior Pastor) (Aurora District) from Olympia Fields (Chicago Southern District). Claude follows Greta McDonald who is appointed to retirement.
  • Kent Svendsen (Elder) to Retirement from Mendota: First (DeKalb District). Kent became a probationary member in 1993 and a full member in 1997. During his ministry, he served Plattville, Reynolds, Forreston/Leaf River, Millbrook, and Plano.
  • Eun-Hye Choi (Elder) to Glenview (Chicago Northwestern District) from Plainfield: First (Aurora District). Eun-Hye follows Hwa-Young Chong who is appointed to Naperville: Community.
  • Katie Voigt (Elder) to Erie (DeKalb District) from Pecatonica (Rockford District). Katie follows Rod Dye as he retires.
  • Mary Bohall (Elder) to Mendota: First (DeKalb District) from Chadwick: Hope, Hickory Grove, Fairhaven (Rockford District). Mary follows Kent Svendsen as he retires.
  • Daniel Lee (Local Pastor) to Rockford: Christ (Associate)(Rockford District) from Cary (Elgin District). Daniel follows Scott Himel who is appointed to Glencoe: North Shore.
  • Mark Harkness (Elder) to Cherry Valley (Rockford District) from Walnut (DeKalb District). Mark follows Vickie Hadaway who moves to Leave of Absence.
  • Jeremiah Lee (Elder) to Naperville: Community (Associate)(Aurora District) from Glen Ellyn: St. Thomas (Aurora District) as the church merges with Glen Ellyn: First.


March Announcements

  • Richard Wisdom (Elder) to Plainfield: First (Lead Pastor) (Aurora District) from Aurora District Superintendent.  Dick follows Eun-Hye Choi who is appointed to Glenview (Chicago: Northwestern).
  • Patricia Bonilla (Deacon) to Deerfield: Christ (Chicago Northwestern District) as Director of Family Ministries ½ time from Leave of Absence, effective 3/16. 
  • Mark Gilmore (Local Pastor) to Pecatonica (Rockford District) from Chicago: Riverside (Chicago: Southern District). Mark follows Katie Voigt who is appointed to Erie.
  • Tammy Scott (Transitional Deacon, pending Local Pastors License) to Sugar Grove (Aurora District) from Naperville: Grace (Aurora District). Tammy follows Cheoni Oh who has accepted an extension ministry position with UMCOM.
  • Anna Voinovich (Provisional Elder pending approval) to Downers Grove: First (Aurora District) as Associate Pastor from Barrington (Elgin District) as part-time Local Pastor. Anna follows Jim McDonald (Co-Pastor) as Jim retires. 
  • Jeffry Bross (Elder) to Aurora District Superintendent from Aurora: Flowing Grace (Aurora District). Jeffry follows Richard Wisdom who is appointed to Plainfield: First (Aurora District). Read Bishop Dyck's appointment announcement here.
  • Kurt Gamlin (Elder) to McHenry: First (Elgin District) from Woodstock: First (Elgin District). Kurt follows Scott McClellan who is retiring.
  • Richard Wagner (Elder) to Olympia Fields (Chicago Southern District) from Lake Villa (Elgin District). Rich follows Claude King who is appointed to Downers Grove: First (Lead Pastor).


April Announcements

  • Britt Cox (Elder) to Chicago: Church of the Three Crosses (Chicago Northwestern District) from appointment to another denomination. Britt follows John Hobbs who retired. Effective May 1, 2018.
  • Violet Johnicker (pending Local Pastors License) to Rockford: Brooke Road (Rockford District). Violet follows Nancy Vidad who is moving out of the area.
  • Timothy Biel Jr. (Elder) to Skokie: Central (Chicago Northwestern District) from Homewood: St. Andrew (Chicago Southern District). Timothy follows David Haley who is retiring.
  • Sharon Engert (Part-Time Local Pastor) to Millbrook (Aurora) from Bolingbrook: Crossroads Faith (Aurora District). Sharon follows Stevan Saunders who is appointed full-time at Plano (Aurora District).
  • Vickie Hadaway (Elder) to Sault Ste. Marie Central and Algonquin churches in the Detroit Conference as a 346.1 from Cherry Valley (Rockford District).
  • Sin-Gyo Jung (Provisional Elder) to Lake Villa (Elgin District). Sin-Gyo follows Richard Wagner who is appointed to Olympia Fields (Chicago Southern District).
  • Thomas Kim (Elder) to Extension Ministry as Director of Korean/Asian News at UMCom, from Oregon (DeKalb District). Effective May 21.
  • David Poust (Elder) to Walnut (DeKalb District) from Leaf River and Forreston: First (Rockford District). David follows Mark Harkness who is appointed to Cherry Valley (Rockford District.)
  • Derek Rogers (Elder) to Aurora: Flowing Grace (Aurora District) from Naperville: Wheatland Salem (Aurora District). Derek follows Jeffry Bross who is appointed as Aurora District Superintendent.
  • Steve Saunders (Full-Time Local Pastor) to Plano (Aurora District) from a two-point charge with Plano and Millbrook (Aurora District).
  • Glen Stewart (Retired Elder) and Joel McClellan (DSS) to Paw Paw and Compton (DeKalb District). They follow David Holden who is retiring.
  • Brittany Isaac (Elder) to Chicago Northwestern District Superintendent from Chicago: Urban Village (Wicker Park and Edgewater) (Chicago: Northwestern District). Brittany follows Zaki L. Zaki whose next appointment will be announced later. Read Bishop Dyck's appointment announcement here: Bishop's Announcement
  • Hyu Jae Lee (Elder) to Woodstock: First (Elgin District) from Highland Park: Galilee (Chicago Northwestern District). Hyu Jae follows Kurt Gamlin who is appointed to McHenry: First (Elgin District).
  • Satya Sudhakar (346.2) to Ashton/Franklin Grove (DeKalb District). Satya follows Laura Crites who has been placed on Medical Leave.
  • Deborah Tinsley Taylor (Elder) to Cicero: Wesley and Riverside (Chicago Southern District) from Aurora: Fourth Street (Aurora District). Deborah follows Cathryn Caliendo at Cicero: Wesley as she retires and Mark Gilmore at Riverside as he is appointed to Pecatonica (Rockford District).
  • Daniel Cochran (Provisional Elder) to Naperville: Grace (Aurora District) (Associate Pastor) from Hinsdale (Past-time Associate). Daniel follows Matthew Johnson who is appointed to Barrington.
  • Annie Gonzalez (Elder) to Metropolitan Family Services as Program Supervisor for the Healthy Family Program from St. Leonard's Ministries. Effective February 5th.
  • Matthew Johnson (Elder) to Barrington (Elgin District) (Associate Pastor) from Naperville: Grace (Aurora District) (Associate Pastor). Matt fills a new associate role at Barrington.
  • Lois Parr (Elder) to Washtenaw Intermediate School District in Professional Development training and coaching from Reconciling Ministries Network.   Effective September 2017.
  • Thomas Rawlinson (Elder) to Leave of Absence from Naperville: Community (Aurora District) (Associate Pastor).
  • Erin Simmons (Provisional Deacon) to Lutheran Social Services of Illinois as Master Child Welfare Specialist from the Chicago: Temple (Chicago: Southern District). Effective March 1.
  • Deborah Tinsley Taylor (Elder) to Retirement from Aurora: Fourth Street (Aurora District). Deborah became a probationary member in 2008 and full member in 2013.  She has served at Lockport: Christ, Morrison (Associate), Rockford: Centennial Multicultural and Aurora: Fourth Street. Deborah will continue to serve as a retired pastor. 

May Announcements

  • Corey Ashley (pending local pastors license) to Naperville: Wheatland Salem. (Aurora District) Corey follows Derek Rogers who is appointed to Aurora: Flowing Grace.
  • Melissa Hood (Elder) to Elgin: Cornerstone. (Elgin District) Lisa Follow is Jim Bell whose appointment will be announced at a later date.
  • Deborah Kang (Elder) to Urbana Wesley UMC Urbana, Illinois Great Rivers Conference from DeKalb: First (Associate).
  • Siegfried Schwirblat (DSS) to Orangeville and Afolkey: Bethel. (Rockford District) Sig follows Judy Sherk who served following retirement.
  • Melissa Meyers (Elder) to Freeport: Faith (Rockford District) from Genoa: Faith (DeKalb District). Melissa follows John Wesley Lee who surrendered his Elders Orders under complaint on April 13, 2018.
  • Elsa Noemi Meza (Pending Local Pastors License) to Elgin: Wesley (Elgin District) Elsa follows an interim assignment.  
  • Mark Schol (Provisional Elder) to Christ (Greater New Jersey Annual Conference) as a 346.1 from Chicago: Grace of Logan Square. 
  • Velda Wright (Pending Local Pastors License) to Sheridan (DeKalb District).  
  • Sun Ah Kang (Local Pastors license pending) to the three-point charge of Chadwick: Hope, Hickory Grove and Fairhaven (Rockford District), part-time. Sun Ah follows Mary Bohall who is appointed to Mendota: First (DeKalb District).
  • Sung-Eun Kim (Local Pastors license pending) to Forreston: First and Leaf River (Rockford District). Sung-Eun follows David Poust who is appointed to Walnut (DeKalb District).

News & Announcements